Matisz Viktória vagyok, táncos, sejtedző tréner.
A Műszaki Egyetemen szereztem a mester diplomámat, azon belül is az Ergonómia és Pszichológia tanszéken végeztem a szakirányomat, érdekelt ugyanis az ember és a környezetének kapcsolata.
Gyermekkorom óta imádok táncolni és mozogni: teniszezni 7 éves koromban kezdtem, tagja voltam az iskolai kosárlabda csapatnak, szeretek futni (10km, félmaraton és maratoni távok) és kerékpárral közlekedek.
Miután éltem egy évet Angliában, dolgoztam csak nyers növényeket felhasználó étteremben, elvégeztem egy készségfejlesztő tréneri képzést (Grow Szervezetfejlesztési Tanácsadó Zrt.), mely alatt rengeteget tanultam magamról, és a tapasztalati tanulás folyamatáról. Ennek köszönhetően több rövidebb képzésen is részt vettem: MBSR tréning, Boros András train the trainer program, Nutrition and Physical Activity for Health course... stb. Utána egészségfejlesztést hallgattam a Nyugat-magyarországi Egyetemen.
Tagja vagyok a Magyar Ergonómiai Társaságnak, és önkéntes vagyok a Feldmár Intézetben. (Tévelygőkért Alapítvány)
Évekig dolgoztam egészséges termékek fejlesztésén projekt menedzserként élelmiszeripari mérnökökkel és dietetikusokkal.
Tóth Gábor tanítványaként és saját tapasztalataim alapján indítottam el a Mit ehet a sejt? - blogot, ahol a sejtjeinkre hatással lévő "falatokkal” foglalkozom. Életünkben a legkisebb összetevőknek is jelentőségük van. Az, hogy mit etetünk a sejtjeinkkel, nem csak a tényleges betevő falat vizsgálatát jelenti számomra, hanem minden egyéb sejtjeinkre hatással lévő “falatot”, nevezzük ezt életmódunk összetevőinek, hiszen sejt szinten hatnak ránk az érzelmeink, a testmozgás vagy a napfény sugarai is, de az is, hogy miképpen párosítottuk ételeinket, vagy hogy hogyan kezeljük a stresszt...
A szívem kis csücske lett, hogy mit ehet a sejt.
(Innen jött a sejtedző elnevezés is.)
Először komolyabban a gyerekszobámban kezdtem táncolni, és analizálni a mozgásomat (Bár ezt a szót csak később tanultam, utólag már tudom, hogy erről volt szó.) Kíváncsi voltam, hogy amikor jobban megy, az miért és mitől lehet, mit csinálok másképp. Vázlatokat készítettem a gerinc ívéről, próbáltam leírni a tapasztalataimat, figyeltem, hogy mi történik a testemmel, és rengeteget használtam a tükröt, mindenféle szögekből, hogy szépítsem a mozdulataimat.
Mivel nagyon érdekelt a téma, így tánciskolákban folytattam a tanulmányaimat: a Madách Musical Tánciskola profi csoportjában klasszikus balettet és modern táncot tanultam többek közt Kováts Gergely Csanádtól. Tagja voltam Seres Attila show-tánc csoportjának, Szilvássy Balázs tíztáncostól latin-jazztáncot tanultam, Szabó Tomitól new style hip-hop-ot, Lakatos Janitól amerikai jazzt. Részt vettem a Budapest Táncszínház nyári nemzetközi moderntánc kurzusain. A Megatánc tehetségkutató elődöntőse voltam (legjobb 40 táncos közt).
2006-ban saját egyesületet alapítottam, és igyekeztem minél többféle táncstílussal megismerkedni, és ezt egy helyen összekapcsolni. Andrási Imre, Góbi Rita és Ayumi Toyabe balett mesterek magántanítványa voltam.
A kortárs táncművészeti képzésem ismét új dimenziókat nyitott meg előttem. Berger Gyula kortárs táncművész, koreográfus mestertől a mai napig bármikor szívesen veszek órákat. A szomatikus és technikai órákon tanultak nem csak a táncos működésemben segítettek, hanem az életem más területén is érezhetően fejlesztettek. Ez az összefüggés is rendkívül vonzóvá vált számomra. El is végeztem egy 1 éves Body Mind Centering képzést Kálmán Ferenc mozgáskutató vezetésével, ami valóban abban segített, hogy otthon legyek a testemben.
Az improvizációba és a szomatikus gyakorlatokba még mélyebbre ástam magam és teszem ezt jelen időben is. Hazai és nemzetközi képzéseken, kurzusokon, magánórákon veszek részt, lételemem a folyamatos tanulás: Feldenkreis: Bárdos Adrienne, Alexander technika: Kepes Juli, Ideokinesis workshop, BodyMind Dancing course - Movement Research Inc. New York, Tanzfabrik: Instant composition - Berlin, Fülöp László: Coaching project, Atsushi Takenouchi: Butoh workshop, Gaga intensive trainings, International Dance Week - Budapest, Dance Italia intensive workshop - Lucca, Filharmónia Magyarország - kortárs tánc és zenei művészeti mentor képzés, OpenLab stage movement laboratory - Michael Chekhov's system, sound projection, Laban Movement Analysis: Roos Van Berkel, Rachid Ouramdane's composition workshop, Roy Assaf's repertory workshop, Hasadna dance workshops - Israel, Shahar Binyamini workshop, Olivia Ancona workshop, Lior Tavori workshop, Improvisation classes - Chassé Dance Studios workshop Amsterdam, Suzanne Dellal Center for Dance and Theater Tel Aviv... stb.)
A tükröt egy ideje felváltotta a befele figyelés, a csontjaimmal, zsigereimmel, a sejtjeimmel folytatott munka.
A tanulás mellett az alkotás és a tanítás jelent óriási örömöt számomra:
Jelenleg a TeátRoom Lakásszínházban a Szövegtest Társulattal dolgozom zenészekkel, írókkal, költőkkel és táncosokkal közösen létrehozott előadásokon. Ayumi Toyabe projektjében az ARMx-ben táncos előadást készítünk. A Trafó Kortárs Művészetek Házának színházi nevelési műhelyében (Gondolat Generátor) olyan foglalkozásokat készítünk középiskolásoknak dráma instruktor kollégáimmal, ahol a kortárs táncot igyekszünk közelebb hozni a diákokhoz. A Soharóza kórussal és a Jónás Vera Experiment-tel pedig egy közös koncert koreográfiáját készítettem, illetve az ének és a mozgás kapcsolódási területein kísérletezhettem az énekesekkel. A ZéróPlussz Kortárs Táncműhelyben Mozgáskutatás kurzust tartok.
Táncos sejtedző tréningjeimen igyekszem a tanultakat a saját megéléseim alapján átadni, a résztvevők sejtjeit, játékosságát, testtudatosságát edzeni úgy, hogy én is remekül érzem magam és folyamatosan tanulok.